hifi+ A MOON 641 és 681 tesztje
2023-ban a MOON by Simaudio felülvizsgálta az eredetileg ‘North’ Collection névre keresztelt csúcskate-góriás termékcsaládját. A terméksor hattagú és a cég felsőkategóriás termékeit fedi le. Elsőként a hálózati digitális adatfolyam kezelő előerősítő és teljesítményerősitő került forgalomba a 700-as sorozatból. A MOON 641-es integrált erősítője és a 681-es hálózati funkciókkal ellátott digitális adatfolyam kezelő digitá-lis/analóg jelátalakító követte. A családot a 891-es digitális adatfolyam kezelő előerősítő és a szívet-lelket bizseregtető 861-es teljesítményerősítő zárta le.
Itt olvashatja el angolul a MOON 791 digitális adatfolyam kezelő előerősítő és a 761-es teljesítményerősítő tesztjét. Arra a következtetésre jutottunk, hogy hihetetlenül rugalmas termékek, amelyek a legigényesebb csúcskategóriás készülékekre vágyókat is teljes mértékben képesek kielégíteni. Ugyanakkor az is tudott volt, hogy a MOON 641 és a 681-es integrált erősítő és hálózatképes digitális adatfolyam kezelő, digitális/ analóg jelátalakító még ennél is nagyobb dobásnak számít.
Az erősítők hosszú története
A 641 egy olyan cégtől érkezik, amely már igen régóta gyárt igen jó erősítőket. Jelenleg ez a modell képviseli a csúcskategóriát a gyártó integrált erősítői között. A kettős mono felépítésű erősítő 8 ohmon csatornánként 125 watt teljesítményt ad le, kétszer ekkorát 4 ohmos terhelésen. Ez arra utal, hogy gondosan megépített, elegendően nagy kapacitású tápegységgel szerelt erősítővel állunk szemben. A készülék a hangsugárzók széles körét képes meghajtani. Az MDCA (MOON Distortion-Cancelling Ampli-fier, MOON torzítást kioldó erősítő) konstrukció precíz jeljavító képességgel megáldott önálló áramkör, amely érezhető mértékben csökkenti a készülék zaját és a torzítását. Ez a legújabb fejlesztés a MOON nagy múltú erősítő zajcsökkentő áramköri megoldásai sorában.)
A MOON erősítők esetében feltétlenül szót kell ejtenünk a készülék hangerő szabályozási megoldásairól is. A MOON megszállottan kezeli ezt a területet. A folyamatos fejlesztés legújabb eredménye a forradalmian új BRM-1 intelligens távvezérlő. Ez az apró kövecske formájú szerkezet jól elfér a tenyerünkben. Olyan jól, hogy akkor is inkább azt használtam, amikor egyébként a kezem ügyében volt az erősítő. De messze nem csak egy egyszerű potenciométerről van szó! A 641-es hangerő szabályozója egy kifinomult jelszint vezérlő rendszer. Intelligens módon az adott helyzethez legjobban megfelelő hangerőt állítja be. A MOON ezt a megoldást a harmadik generációs erősítési tényező szabályozónak, M-VOL3-nak nevezi.
Jó, stabilan nagy teljesítmény
Az erősítőn 4 RCA bemenetet és egy XLR bemenetet találunk. A készülék csak vonalszintű bemenetekkel van ellátva, nincs is benne bővítőhely egy esetleges opcionális hangszedő illesztő egység, vagy digitális/ analóg jelátalakító beillesztésére. Egy pár RCA kimenet van rajta. A hátlapon található LAN-aljzat csak a MOON 641 és 681 összekapcsolására szolgál, de ezen az aljzaton keresztül frissíthető is a készülék programja. Emellett még egy 12 voltos kapcsoló aljzatot is találunk a készüléken. Ez minden. Nincs benne fejhallgató erősítő és hangszín szabályozója sincs. Semmi más, csak egy jó, masszív, csúcsteljesítményű erősítő.
Ami a készülék külalakját illeti, a legfontosabb változás, hogy lekerekítettebbekké váltak az élek, ezeken már nem láthatóak a csavarfejek. Érdekes megoldás az is, hogy a tetőlapon lévő logó egyben a készüléken belül keletkezett hőelvezetésére szolgáló kéményként is funkcionál.
A készülék előlapján egy könnyen leolvasható 4,3”-es színes grafikus kijelző váltotta le a korábbi modellek nagy piros LED kijelzőjét. A MOON arra is odafigyelt, hogy milyen készülékeket keresnek a lehetséges vásárlók, így a korábbi vagy fekete, vagy ezüst készülék helyett a mostani modellek „panda-bundát” kaptak, vagyis a fekete készülékház természetes alumínium betétek kerültek az előlap két oldalára. Ugyan-ilyen kivitelű a 681 hálózati digitális adatfolyam kezelő / digitális/analóg jelátalakító is.
Vissza a digitális/analóg jelátalakításhoz
Napjainkban az ilyen szintű erősítőket gyártók legtöbbje digitális/analóg jelátalakítót is épít a készülékébe. A MOON viszont megtanulta, hogy ritkán számít jó megoldásnak egyetlen házba építeni kettő mono elő-erősítőt, egy teljesítményerősítőt és egy digitális/analóg jelátalakítót, mert ebből ritkán születik csúcska-tegóriás hangzásteljesítmény. Amennyiben egyszerre akarunk sokat, általában engednünk kell valahol valamiből és ez esetben ezt általában a DAC-modul szokta megszenvedni. Ez persze nem jelenti azt, hogy nem lenne elég mérnöki képesség a MOON háza táján, vagy ne lenne elég kapacitása a probléma megol-dására, hiszen a legjobb ellenpélda az Ace, a 200-as és a 300-as integrált erősítő sorozat a beépített modulokkal. De ezen a szinten mindenképpen kompromisszumot jelentene a sok funkció egy dobozban és ez a szó nem szerepel a Moon North szótárában. Emiatt készített a cég inkább egy külön digitális/analóg jelátalakító készüléket.
Jelenleg a 681 a legjobb önálló hálózati digitális adatfolyam kezelő és digitális/analóg jelátalakító a MOON termékválasztékában, leváltva az igen népszerű 680D modellt és egy ütéssel felülmúlva a 780D v2 modellt, annak ellenére, hogy a 681 olcsóbb a korábbi csúcsmodellnél. A korábbi zászlóshajóhoz hasonlóan ennél a készüléknél is felbővíthető a tápegység.
A 681 lelke az MDE1 (MOON Digital Engine 1), ami valójában egy FPGA és egy ESS 9028Pro lapka-készlet. A FPGA pikoszekundumos pontossággal adja az órajelet, az analóg kimenő jelet pedig 2 x 4 DAC csatorna összegjele adja. Az egység az MQA és DSD formátumú jeleket is nagy sebességgel tudja dekó-dolni. A készülék része a MOON hamar népszerűvé vált MiND2 hálózati lejátszója is (így a rendszerben lévő más MiND2-termékkel is szinkronizálható). A 681 a TIDAl, Qobuz, Deezer és a HighResAudio digitális adatfolyamokat tudja fogadni. Bluetooth, AirPlay 2, Spotify Connect és TIDAL Connect kompatibilis, emellett Roon Ready minősítésű is. Röviden és velősen, bármilyen digitális audió forrásjellel megbirkózik.
Semmi baja
A ‘mindent tud’ megközelítés oda vezetett, hogy több bemenetet és kimenetet kapott az elődmodelleknél és a hangerő szabályozás módja is változott (már utaltam arra, hogy ezen a téren megszállotként működik a MOON). A 681-es számos kapuja van kitárva a digitális forrásjelek fogadására, így a HDMI, USB, Ethernet, AES/EBU, S/PDIF, vagy a Toshlink. Még egy gazdagép USB aljzat is található a készüléken. Emellett Bluetooth és AirPlay 2 csatolóval is rendelkezik, az egyetlen talán az I2S, amit nem lelünk a szerkezeten. A digitális világ aljzatai mellett a készülék szimmetrikus és aszimmetrikus kimenetekkel, 12 voltos kapcsoló kimenettel és egy Ethernet aljzattal is el van látva.
A 681 konfigurálható kimenetei vonalszintű forrásként is szolgálhatnak egy integrált erősítő, például a 641 számára, lehet egy referencia szintű előerősítő, de változtatható szintű kimenetként is használhatóak. A 681-es készülékbe épített MOON Hybrid Volume (MHV) hangerő szabályozó 32 bites jelfeldolgozással igen finom lépésekben, analóg erősítési szintváltoztatásokkal szabályozza a kimenő jelszintet. Ez az erő-teljes algoritmus hibamentes, igen finom hangerő szabályozóként szolgálhat, ha közvetlenül egy teljesít-ményerősítőre, például a 761-es készülékre csatlakoztatjuk. A BRM-1 intelligens távvezérlő is használható a 681-es, vagy a 641-es készülék vezérlésére, a MOONLink pedig tökéletes harmóniában képes mindkét készüléket vezérelni.
A használhatósága és a kivitele
Mielőtt áttérnénk arra, hogy egyáltalán milyen hangzásteljesítményt produkál a MOON 641 és 681, érde-mes még pár szót ejtenünk a készülékek felszereltségéről és kiviteléről, mivel kivételesen jól sikerült szer-kezetekről van szó. A kezelőfelületeik (kiváltképp a kis távvezérlő forgatógombja és a 641-es előlapi keze-lőszervei) kivételesen jók és a széles, nagy felbontású előlapi kijelző a DAC készüléken és az erősítőn jól olvasható és sohasem rikító. A készülékek beállítása és használata is pofonegyszerű. Vélhetően sok felhasználó próbálja majd tapogatni a kijelzőket, arra gondolván, hogy érintőpanelek, de nem így van, a készülék a kezelőszervekkel, illetve a MOON MiND alkalmazásával vezérelhető. A MOON mindig is hajla-mos volt arra, hogy túlzásba viszi a mérnöki munkát a készülékein, de ez esetben minden szerkezeti elem-nek értelme van. A készülékek minden bizonnyal kiválóan ellenállnak a szokásos otthoni használat során fellépő igénybevételnek és ránézésre úgy néz ki, hogy a robusztus készülékeket akár ejtőernyővel is ki lehetne dobni, biztosan nem sérülnének meg a földet éréskor. Az is biztos, hogy ezekben a készülék-házakban soha semmi sem fog rezegni.
Oka van annak, hogy miért a készülék szerkezeti felépítésén keresztül kívánunk eljutni a hangzás-minőségük megítéléséhez. Ez a két készülék minden vonatkozásban, külsejét és belső tartalmát, felépíté-sét tekintve is tökéletesen illeszkedik egymáshoz, egymás kiegészítésére teremtették őket. De nemcsak egymáshoz illenek, hanem a hangsugárzók és a kábelek széles körével is tökéletesen használhatóak, együttműködnek.
Csak egyet tegyen!
Miközben igen sok nagyon jó olyan termék van a piacon, amelyek „csak egy feladatot tudnak ragyogóan ellátni”, a MOON 641-es és 681-es páros szinte minden területen kiváló teljesítményt nyújt. Rengeteg olyan terméket teszteltem, amelyek egy téren kiválók voltak, így tapasztalatból mondom, hogy azok az eszközök érdemlik a legtöbb elismerést, amelyek több területen is egyaránt jól teljesítenek. Nem kérdeznek bennün-ket olyan gyakran az audió világ dolgairól, mint ahányszor azt valójában szeretnénk, de a legtöbbször aziránt érdeklődnek a bennünket megkeresők, hogy milyen elektronikát javasolnánk egy adott, általuk kedvelt hangsugárzóhoz. A teszt alapján kijelenthetem, hogy bármilyen (hacsak nem egy kisebb aszteroida méretű és legalább olyan nehezen meghajtható, mint amilyen nagy) hangsugárzót jól ki fog tudni szolgálni a MOON 681/641.
De mi teszi ezt a két MOON készüléket ennyire jóvá több területen is? Az, hogy mind kívülről, mind belülről tökéletesen egymáshoz illő alkatrészekből épül fel. Úgy hangolták a fejlesztőik, hogy semmit sem nyomnak el, semmit sem hangsúlyoznak túl, semmi sem vész el a zenéből és semmi sem válik forszírozottá. Kifino-mult, elegáns mindkét készülék hangzása és főleg együtt hallgatva nyújtanak több mint figyelemre méltóan jó teljesítményt. A készülékbe épített válogatottan jó alkatrészeknek köszönhetően engedékeny, megbo-csátó a hangzásuk, de semmit sem rejtenek el, nem maszatolnak. Úgy muzsikálnak, hogy egyre tovább szeretnénk őket hallani, anélkül hogy fáradtakká válnánk a zenehallgatástól. A Muse zenéjét szoktam használni az ilyen univerzális tehetségek vallatására. Egy nagyszerű felvétel rejtőzik valahol egy ‘szuper-masszív fekete lyukban’, ez a Muse [Black Holes and Revelations, Warner] lemeze. Számos hasonló elektronikus hangszer, hangkeltő eszköz állít elő egy varázslatos hangzásvilágot a felvételen. A MOON 600-as modellcsaládjának készülékei felszabadítják az egyes hangszerek hangját és felettébb élvezetessé teszik az előadást.
Hangos harc
A 2000-es évek elején számos hasonló lemez készült a leghangosabban szóló felvétel kétes dicsőségéért vívott harc jegyében. Vegyünk csak elő egy Porcupine Tree vagy Steven Wilson albumot és megtelik a szobánk szépen rétegzett hangzással, ami megfelelő minőségű eszközzel megszólaltatva mély betekintést enged a zene varázslatos világának bugyraiba.
A MOON 641 és 681 hibátlanul működött és ez nem az audió leírásokban gyakran előforduló jóindulatú túlzás. A DAC hálózati kapcsolata minden pillanatban hibamentes volt és mindig tökéletesen működött, tudása javát nyújtotta, akár a Hegel CD-játszóról, akár az Innuos Statement Next Gen USB kimenetéről szólt, akár egy (jónak mondott Nordost) Ethernet kapcsolón keresztül bármely digitális tartalomszolgáltatól érkező digitális adatfolyam volt is a forrás. A készülék az alkalmazáson keresztül gyorsan és pontosan elérhető volt. A kijelző mindig könnyen leolvasható és informatív maradt. De ami a legfontosabb, a hangzás kristálytiszta, részletgazdag, dinamikus és magas fokon koherens volt.
A DAC a szélsőséges dinamikájú klasszikus zeneművektől (Rahmanyinov Szimfonikus táncai, Zinnman, Telarc), vagy az avantgard dzsesszfelvételektől (Eric Dolphy Out To Lunch lemeze, Blue Note) sem jött zavarba. Ezeknél nem ritkán botlanak meg a jó nevű digitális/analóg jelátalakítók is. Főleg a Rahmanyinov darab akad meg gyakran a jelátalakítók torkán a szélsőséges dinamikája és a nagy létszámú zenekar okán. A dzsesszfelvételeknél meg a finom részletek hiteles megszólaltatásánál szoktak botladozni az eszközök. A legtöbb DAC egy valamiben nagyon jó, míg más területen gyengébb teljesítményt nyújt. A 681 minden területen tökéletes teljesítményre képes. Ennél többet csak akkor érhetünk el, ha a készülékeket olyan drága és kifinomult kábelekkel kötjük össze, amelyek többe kerülnek, mint a 681-es maga.
Vissza az erősítőhöz
Amennyiben kiváló minőségű jelet kap az erősítő a digitális/analóg jelátalakítóról, akkor az erősítő jó esetben csak tovább fokozza az élvezetet, de sohasem szabad rontania a bemenetére kapcsolt jel minősé-gén. A MOON 641 soha sem szólt tipikus integrált erősítőként, korlátlannak tűnő erejével, tökéletes csator-na elválasztásával és hihetetlen részletgazdagságával sokkal inkább egy jő előerősítő/teljesítményerősítő kombináció esetében megszokott hangzáskép jellemzi. Ehhez társul még a készülék káprázatos térleképezése, a meglepően nagy színpadmélység és megfelelően beállított rendszer esetében még a tér magassága is pontosan visszatükröződik.
A hiteles térleképezés, a kifinomult megszólalás és a látszólag kifogyhatatlan erőtartalék ritka ajándék, ezek birtokában a készülék hangzása minden esetben stabil alapokon áll, torzulásoktól mentes és levegős. Ez akár még ellentmondásokat is rejthet magában, de ez az érzésem szerint leginkább azért van, mert legtöbbször olyan erősítővel találkozunk, amely nem képes bármilyen hangsugárzót jól meghajtani. A 641 – csakúgy, mint a nagyobb MOON North modellek a 700-as sorozatból – más minőségi osztályba tartoznak és maradéktalan élvezetet nyújtanak.
Az igazmondó most Anna B Savage ’The Ghost’ felvétele [in|FLUX, City Slang]. Ez a (szó szerint) kísérteties szám nagy térben szólal meg és félelmetes érzéseket kelt. Csak a jó rendszerek képesek visszaadni azt a klausztrofobikus, csaknem zsigeri félelmet okozó hanghatásokat, amelyet a szerző, az előadó és a hangmérnök közös munkája alkotott. A 641 példaszerűen teljesíti ezt a feladatot. Van erre egy szó, amit ritkán használok, de most tökéletesen találó – ez a termék tényleg jól ‘odacsap.’ Már csak azért is mondom ezt ritkán egy tesztelt eszközre, mert durvaságot, nyersességet is jelenthet egyben...de nem ennél a készüléknél!
Tökéletesen illenek egymáshoz
A két készülék együtt tökéletes párost alkot. Nehéz megmondani, hogy melyikük ad többet, de hosszas töprengés után mégiscsak úgy érzem, hogy a munka javát a 681-es végzi. Nem feltétlenül a hangzás-minőség terén – mindkét készülék a maga módján egyformán járul hozzá a tökéletes hangzáshoz –, hanem a DAC sokoldalúsága és hihetetlen rugalmassága okán mondom azt, hogy az a modell az erősebb a párosban. Azt is igen szerencsés megoldásnak tartom, hogy a hangerő szabályozás a DAC-ban van. Az erősítő is derekasan helytáll, ami a hangminőséget illeti. A 681 könnyen használható és minden szem-pontból tökéletes társa az erősítőnek. Ugyanakkor a minimalista műszaki adatlapja alapján nem feltétlenül kerül majd az elsők közé a cifra készülékeket gyűjtők bevásárlási listáján.
Pedig megérdemelné, hiszen mind az erősítő, mind a DAC csúcskészülék a maga kategóriájában. A fejhallgatót kedvelők sem illethetik kritikával a készülékeket, hiszen nemcsak fejhallgató aljzat, van rajtuk, hanem egy osztályon felüli minőségű fejhallgató erősítő szolgálja ki a füleseket. A MOON 641 integrált erősítő és a 681 hálózatképes digitális/analóg jelátalakító tökéletes szerkezet, már csak a megfelelő szín-vonalú hangsugárzót kell hozzáadnia és készen van a kiváló képességű audió rendszer. szinte bármilyen más rendszerrel képesek állni a versenyt és biztosan nem a vert mezőnyben lesz majd a helyük. Az meg a hab a tortán, hogy a kiváló hangminőségük mellett a látványuk is szemet gyönyörködtető.
A 2023-ban tesztelt 700-as elő-/teljesítményerősítő modellhez hasonlóan a 641-es erősítő és a 681-es DAC tökéletes alapelemei egy ragyogó rendszernek. Bőven elég jók ahhoz, hogy bármilyen hangsugár-zóval, vagy kábellel kiegészítve örömzenét szolgáltassanak az otthonában. A MOON 641 és a 681 az örökkévalóságnak készült és ragyogó minőségű hangzással örvendezteti majd meg!
A készülékek műszaki adatai
Moon 641 integrált erősítő
Kimenő teljesítménye (sztereó, 8 Ω) 125 W
Kimenő teljesítménye (sztereó, 4 Ω) 250 W
Bemeneti érzékenysége 300 mV – 6 V
Bemeneti impedanciája 22 kΩ
Erősítési tényezője 37 dB
Frekvencia átvitele 2 Hz–90 kHz (+0 dB/-3 dB)
Csatorna áthallása -109 dB
Jel/zaj aránya 109 dB
Teljes harmonikus torzítása + zaja (1 watton) 0,008 %
Teljes harmonikus torzítása + zaja (125 watton) 0,003 %
Intermodulációs torzítása 0,06 %
Csillapítási tényezője 700
Méretei 48,1 cm széles x 10,2 cm magas × 46,5 cm mély
Tömege 26 kg
Ára (a tesztelés idején) 11.000 angol font, vagy amerikai dollár
Moon 681 hálózati digitális adatfolyam kezelő és digitális/analóg jelátalakító
Az analóg bemenet impedanciája 50 Ω
Az analóg kimenet szintje 2 Vrms / 3,5 Vrms / 6,5 Vrms
Áthallási csillapítása -125 dB
Frekvencia átvitele 2 Hz–200 kHz (+0 dB/-3 dB)
Jel/zaj aránya 125 dB
Dinamika átfogása 125 dB
Teljes harmonikus torzítása + zaja (0 dBFS-en) 0,0003 %
Intermodulációs torzítása 0,0002 %
Méretei 48,1 cm széles x 10,2 cm magas × 42,7 cm mély
Tömege 18 kg
Ára (a tesztelés idején) 12.000 angol font, vagy amerikai dollár
A gyártó: MOON by Simaudio
Itt olvashat további MOON teszteket
Alan Sircom írása
A MOON készülékeket Magyarországon kizárólagos jelleggel forgalmazza:
Absolute Sound
6000 Kecskemét,
Arany János utca 6.
+36-76-507-452
info@absolutesound.hu